چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 
فهرست
چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2520080
 بازدید امروز : 2347
 کل بازدید : 4002277
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 0/3432
اخبار > نشست علمی همراه با پاسخ به پرسش‌های طلاب با عنوان: «بررسی ناصبی گری در وهّابیّت»


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی همراه با پاسخ به پرسش‌های طلاب با عنوان: «بررسی ناصبی گری در وهّابیّت»

به گزارش معاونت پژوهش حوزه علمیه فارس، نشست علمی همراه با پاسخ به پرسش‌های طلاب با عنوان: «بررسی ناصبی گری در وهّابیّت» روز سه شنبه مورخ 11 دی 97 در مدرسه علمیه نخبگان شیراز برگزار گردید.
در ابتداء استاد ارجمند جناب آقای طبسی چند شاهد تاریخی در مورد رجال مورد وثوق علماء اهل سنت ارائه کردند.
فرد اول، ابراهیم ابن یعقوب جوزجانی کتابی دارد پیرامون رجال و بسیاری از اهل سنت از ایشان نقل کرده‌اند و ایشان هم‌عصر احمدابن حنبل بوده‌اند و گفته‌اند ایشان ناصبی است! احمدابن حنبل بسیار با ایشان مکاتبه داشته است.
یک فرد دیگر، عبدالله ابن شقیق نیز یکی از ناصبی‌ها هست که علماء اهل سنت درباره او مخالف بودن و دشنام دادن او به امیرالمومنین(علیه السلام) را در مورد ویژگی این فرد ذکر کرده‌اند.
نفر دیگر شخصی است بنام حریز ابن عثمان که طبق یک نقل ایشان صبح و شب امیر المومنین(علیه السلام) را لعن و دشنام می‌داد! اما باز علماء اهل سنت ایشان را نیز ثقه می‌نامند!
با این وجود که این‌ها دشنام می‌دادند به امیر المومنین‌(علیه السلام) ، اکثر علماء اهل سنت این‌ها را ثقه نامیده‌اند و توثیق کرده‌اند!! متاسفانه مبنای نگاه بسیاری از این‌ها در توثیق افراد صَبّ و بدگوئی از علی ابن ابی‌طالب(علیه السلام) است. و کتاب صحیح بخاری، متاسفانه از این راویان زیاد دارد!
 استاد طبسی در ادامه کتابی را پیرامون شناخت بیشتر وهابیت به حاظرین در جلسه معرفی کردند.
استاد در ادامه، معنی((ناصبی‌گری)) را توضیح دادند که این واژه در لغت به معنی اقامه کردن است اما در اصطلاح شیعه چهار معنی برای آن ذکر کرده‌اند.
اول: در روایات شیعه هر شخصی که به جنگ و ستیز علنی و ظاهری با اهل بیت(علیهم السلام) بپردازد و به اصطلاح شمشیر بکشد را ناصبی گویند.
دوم: فردی که دشنام و لعن کند و با این طریق با اهل بیت(علیهم السلام) ستیز کند را ناصبی گویند.
سوم: کسی که با شیعیان به خاطر پیروی از اهل بیت(علیهم السلام) مقابله کند را ناصبی گویند.
چهارم: کسی که از جبت و طاغوت پیروی کند را ناصبی گویند.
با توجه به این روایات در تعیین مفهوم و مصداق ناصبی، اکثریت علماء شیعه اعتقاد دارند که مستضعفین اهل سنّت ناصبی نیستند و احکام ناصبی برآن‌ها مترتب نمی‌شود، فلذا علماء شیعه عموم اهل سنّت را مصداق ناصبی نمی‌دانند.
استاد طبسی در ادامه برخی از شبهات وهابیت را مطرح کردند و پاسخ‌هائی اجمالی ارائه نمودند و طلاب را به رجوع به منابع جهت فهم پاسخ دقیق شبهات ارجاع دادند.
ایشان در پایان تاکید داشتند که طلبه بایستی از لحاظ علمی و مطالعاتی تلاش کند و بتواند از ولایت امیرالمومنین(علیه السلام) و ساحت اهل بیت(علیهم السلام) دفاع کند و خود را از لحاظ علم و تقوا مجهّز کند.


٠٧:١٨ - چهارشنبه ١٢ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٤٨٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج