يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
فهرست
يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2647296
 بازدید امروز : 5278
 کل بازدید : 4161007
 بازدیدکنندگان آنلاين : 34
 زمان بازدید : 0/4836
اخبار > سمينار بزرگداشت هفته پژوهش برگزار شد/ گشايش نمايشگاه آثار خاندان ارسنجاني


  چاپ        ارسال به دوست

سمينار بزرگداشت هفته پژوهش برگزار شد/ گشايش نمايشگاه آثار خاندان ارسنجاني

محمد نعمتي هنرمند خوشنويس و قرآن نويس در آيين گراميداشت هفته پژوهش در حوزه هنري فارس پيرامون هنر خوشنويسي سخن گفت و عنوان كرد: ساختمان جهان را اگر هنر جلا ندهد باقي نمي ماند .
وي با بيان اينكه مرحوم حاج ملامحمد شفيع ارسنجاني قرآن را اعراب مي گذاشت، گفت: اين خطاط و خوشنويس نياز به نگاه به چيز ديگري نداشت و به زبان عربي مسلط بود .
نعمتي، قرآن خواندن، فهميدن و سپس نوشتن را مورد اشاره قرار داد و افزود: هر چيزي اهليت مي خواهد؛ آنها كه قرآن را مي نگاشتند اهل بودند و وجودشان در خوشنويسي خلاصه مي شد .
قرآن نويس برتر كشور در ادامه عنوان كرد: آن آيينه كه خدانما هست را مي شود در خط پاكان ديد؛ همه چيز آيه خداست اگر با چشم خدابين ديده شود.
در بخش ديگري از اين مراسم دكتر محمدرضا خالصي نويسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه درباره خوشنويسي در ساحت هنر قدسي به سخنراني پرداخت و گفت: در تفكر هنر اسلامي نقطه، آغاز وحدت است .
اين هنرمند خوشنويس افزود: در ميان متفكران افلاطون ساز ديگري مي زد و مي گفت هنرها در وهم و پندارها قرار مي گيرند، در عين حال او هنر را شوريدگي آسماني مي ناميد .
پژوهشگر برتر استان فارس در سال 97 در ادامه به آرا ديگر انديشمندان و فيلسوفان درباره هنر قدسي پرداخت و تصريح كرد: در تفكر هنر اسلامي نقطه آغازوحدت است، به طوريكه ابن عربي مي گويد خداوند جهان را با كلمه خلق كرد؛ خداوند مي فرمايد بشو و مي شود كه اين را خلقيه مي گويند .
وي با بيان اينكه اساس اين سخن از قرآن كريم است، افزود: هنر است كه مي تواند ما را از سير نهان به سير عيان برساند؛ اين امر يعني ديدن خداوند در جريانات يعني آوردن جهان محسوس در جهان نامحسوس .
خالصي با تصريح اينكه در تفكر اسلامي كلمه صنع وجود دارد كه در ايران به معناي فضيلت و كمال و لفظ يوناني آن تخنه است، افزود: تخنه يعني صنايع مستظرفه و آنچه هنر به آن اطلاق مي شود .
اين استاد دانشگاه در عين حال عنوان كرد: آنچه در خوشنويسي مطرح مي باشد حروف است؛ در تورات و قرآن كريم، كلمه مقدس است زيرا از حروف كلمه ايجاد مي شود.


محمد كرم الهي رييس حوزه هنري انقلاب اسلامي استان فارس از برگزاري اولين كنگره خوشنويسي مكتب شيراز در سال آينده با هم نوايي انجمن خوشنويسان شيراز خبر داد و گفت: فارس كبير سرزمين يادها و خاطره ها و قله هاي بلند انديشه و تفكر و هنر است .
كرم اللهي با بيان اينكه ارسنجان را به هزاران چيز مي شناسند، گفت: كسي ارسنجان را به قنات و قنوتش مي شناسند، كسي ديگر به بنه و سايه سار آن و كشتزارهاي شورآفرينش و ديگري به انارش مي شناسند .
رئيس حوزه هنري فارس با تاكيد بر اينكه از مزيت شهر ارسنجان به عنوان تهديد نام برده و گفته مي شود بن بست است،
وي همچنين در ادامه با اين انتقاد كه اين گونه نباشد از عنوان ملا احمد ني ريزي استفاده كنيم، اما كنگره و بزرگداشت وي ادامه نيابد، افزود: ما اگر به اينها نپردازيم در استان چه كاره ايم؟ بايد با اين نمايه ارسنجان را بشناسانيم تا جريان سازي كنيم؛ بايد به خانه خلاقان سرزمين فارس ارج بگذاريم و از بودنشان و همراهي شان استفاده كنيم .
كرم الهي در عين حال از احياء مدرسه سعيديه ارسنجان با همراهي پژوهشگران و دانش پژوهان و علاقه مندان به اين شهر و هرآنچه در اين باره ارايه شده است خبر داد و افزود: رونمايي از كتاب مدرسه علميه سعيديه ارسنجان از جمله اين برنامه هاست، در عين حال در آنجا برنامه بزرگي برگزار خواهد شد كه هدف آن به جوشش در آوردن چشمه نيمه خواب است كه البته كاري يس سترگ است .
به گفته كرم الهي، مدرسه سعيديه ارسنجان به واسطه تاثير گذاري بر حيات فكري، هنري و فرهنگي اين سامان دُر نابي بر جان و جهان جنوب ايران و فارس است و شناساندن آن راه تازه اي مي نماياند .

شايان ذكر است اين برنامه كه به همت واحد پژوهش حوزه هنري طراحي شده با همراهي و همت مشترك نهادهاي فرهنگي استان شامل دانشگاه شيراز، مديريت حوزه علميه استان فارس، انجمن خوشنويسان شعبه شيراز، مركز اسناد و كتابخانه ملي استان ، قطب علمي پژوهش هاي فرهنگي و ادبي، سازمان تبليغات اسلامي و جهاد دانشگاهي صداو سيماي مركز فارس و بنياد فارس شناسي سامان يافت .


١٢:٥٨ - يکشنبه ٢ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٤٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٣٢٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج