آخرین اخبار
مدیر حوزه علمیه فارس:
افراد دارای صلاحیت در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنند
مدیر حوزه علمیه استان فارس در خصوص ثبت نام کاندیدها برای شورای شهر گفت: افرادی باید در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنند که دارای روحیه جهادی و انقلابی و دغدغه رسیدگی به مشکلات مردم را داشته باشند.
 ١٤:٤٢ - يکشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
به میزبانی سومین حرم اهل بیت(ع)؛
نخستین جشنواره ملی جهادگران حوزوی برگزار می شود
مسئول قرارگاه جهادی حوزه علمیه فارس از برگزاری نخستین جشنواره ملی جهادگران حوزوی در سراسر کشور به میزبانی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) خبر داد.
 ١٣:٤٨ - يکشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت رسیده | نهضت تواصی
اگر جامعه ایمانی در کنار ایمان و عمل صالح، تواصی نداشته باشد، چنین جامعه ای در مقابل فتنه ها و توطئه های دشمن، حق را گم می کند و ممکن است دچار ناکامی شود.
 ٠٨:٥٨ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت رسیده| قومیت گرایی یا قومیت زدایی؟
امروز نه تنها افکار نژادپرستانه از بین نرفته، بلکه به صورت پیشرفته تر تبدیل به درد مزمن جامعه بشری شده است.
 ٠٨:٥٥ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
در نشست طلاب جهادگر فارس مطرح شد:
از اجرای طرح مراقبت های معنوی در فارس تا سازماندهی ۸۰ گروه جهادی
مسئول ستاد بحران حوزه های علمیه سراسر کشور با جمعی از طلاب جهادی برادر و خواهر استان فارس دیدار و گفت و گو کرد.
 ١٤:٥٧ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسئول اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه خبر داد:
شناسایی بیش از ۲۰ هزار طلبه جهادی خواهر و برادر در سراسر کشور
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه از ثبت بیش از ۲۰ هزار طلاب جهادی خواهر و برادر در سطح کشور خبر داد.
 ١١:٠٤ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
حقوق والدین بر فرزندان
مدیر حوزه علمیه استان فارس در ادامه سلسه مباحث تفسیر نهج البلاغه به تبیین حقوق والدین بر گردن فرزندان پرداخت.
 ١١:٠١ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه کشور:
روحانیت هستی خود را برای انقلاب می گذارد
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه کشور با تاککید بر این که روحاینت هستی خود را برای انقلاب می گذارد، گفت: باید افرادی در حوزه تربیت شوند که بتوانند کادر علمی و انقلابی برای مدیریت دستگاه های نظام اسلامی شوند.
 ١٢:٢٨ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر حوزه علمیه فارس:
مردم سالاری در ایران برگرفته از چارچوب های دینی است
عضو شورای حوزه علمیه فارس گفت: آنچه ماهیت مردم سالاری در ایران را با دیگر کشور ها متمایز کرده است دو رکن اصلی ولایت فقیه و شورای نگهبان است و این دو رکن را در هیچ دموکراسی نمی بینیم.
 ١١:٤٩ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
نماینده ولی فقیه در فارس:
ماحصل و نتیجه تحقیقات و پایان نامه‌ها منجر به حل مشکلات شود
رئیس شورای حوزه علمیه فارس گفت: موضوع تحققات و پایان نامه ها باید مشکلات را برطرف کند نه اینکه بر مشکلی بیفزاید، این نکات را باید جشنواره حلی برطرف کند.
 ١٦:٢٠ - شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام صادق شیرازقوام شیرازآقاباباخان شیرازنخبگان 1 شیرازامیرالمومنین شیرازامام سجاد شیرازمحمدیه شیرازرضویه شیرازمحمودیه شیرازمنصوریه شیرازمرکزی شیرازشهید دستغیب شیرازامام عصر شیرازبقیه الله شیرازامام صادق آبادهاثنی عشریه آبادهسعیدیه ارسنجانامام صادق استهبانامام خمینی جهرمامام رضا جهرمامام صادق خرامهمهدیه زرین دشتامام حسن عسکری سپیدانامام مهدی سروستانباقرالعلوم ششدهامام صادق صفاشهرعلی بن ابیطالب علامرودشترضویه لامردعلی بن ابیطالب لارستانباقرالعلوم فراشبندمحمدیه فیروزآبادامام صادق قیروکارزینصالحیه کازرونامام صادق مرودشتجوادالائمه اقلیدباقرالعلوم گراشامام صادق دارابامام مهدی فساجوادالائمه فساامام مهدی نی ریزامام صادق نی ریزامام صادق نورآبادسفیران هدایت علی بن موسی الرضا شیرازسفیران هدایت امیرالمومنین جنت شهرسفیران هدایت اباصالح المهدی زرقانسفیران هدایت امام صادق خفرسفیران هدایت باقرالعلوم سعادت شهرسفیران هدایت صادق آل محمد فساامیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : با کسی که خوبیهایت را می پوشاند و عیبهایت را آشکار می کند برادری نکن. غررالحکم ح 9565 ص 418
اخبار > حقوق والدین بر فرزندان


  چاپ        ارسال به دوست

حقوق والدین بر فرزندان

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه استان فارس ، حجت الاسلام والمسلمین محمد استوارمیمندی، در ادامه سلسله مباحث نهج البلاغه که در مسجد روح الله معالی آباد برگزار شد، با اشاره به اینکه در آستانه شهادت امام موسی بن جعفر هستیم، اظهار کرد: به فرزندان آن امام بزرگوار تسلیت عرض می کنیم.حوزه/ 

وی در ادامه با تصریح به اینکه خداوند میان اصناف مختلف انسان ها حقوقی قرار داده که آنان را ملزم به رعایت کرده است، اضافه کرد: جایگاه ها نیز بر همین مبنا تعریف شده است، یکی از ارتباطاتی که در قرآن کریم و روایات به آن تاکید شده است ارتباط میان فرزندان و والدین است.

مدیر حوزه علمیه استان فارس با تاکید بر روابط میان والدین و فرزندان عنوان کرد: آنچه می تواند رعایت آن موجب برکت در زندگی شود رابطه حسنه میان فرزند و پدر و مادر است، اگر کسی عاق پدر و مادر شود دچار مشکلات فراوانی خواهد شد، در حکمت 399 نهج البلاغه حضرت امیرالمومنین(ع) به حقوق میان فرزندان و والدین اشاره می کند.

وی با بیان اینکه حضرت امیرالمؤمنین(ع) در حکمت 399 به سه مورد از روابط میان والدین و فرزندان اشاره می کند، خاطرنشان کرد: حضرت در این حکمت می فرماید برای فرزند برگردن پدر و مادر حقی است برای پدر و مادر بر گردن بچه ها نیز حقی است، آنچه حق پدر و مادر بر گردن فرزندان است این است که فرزندان در هر کاری از پدر و مادر اطاعت کنند مگر در جایی که پدر و مادر امر به معصیت خداوند می کند.

عضو شورای حوزه علمیه فارس افزود: خداوند نافرمانی از پدر و مادر را نمی پسندد، خداوند در آیه 15 سوره لقمان می فرماید اگر پدر و مادر تلاش کردند که شما را در عرصه شرک وارد کنند از آنان اطاعت نکن، البته در همان جایی که پدر و مادر امر به شرک می کنند خداوند می فرماید با آنان برخورد خوب کنید و حریم آنان را نشکنید.

وی به حق پدر و مادر بر گردن فرزندان در کلام امیرالمومنین(ع) اشاره و بیان کرد: امروز به دلایل تربیت های غلط و آموزش ها و فیلم های نامناسب مشاهده می کنیم که حرمت پدر و مادرها نگاه داشته نمی شود، امروز حالت طلبکاری از پدر و مادر ها زیاد شده است، در بسیاری از خانواده ها مشاهده می کنیم که چارچوب ها شکسته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین استوار تصریح کرد: باید در مقابل پدر و مادر تواضع و فروتنی داشته باشیم، همانطور که خداوند در قرآن کریم نیز اینگونه می فرماید، باید برای پدر و مادر دعا کنیم، آیات متعددی در قرآن کریم که نسبت به پدر و مادر خداوند توجه داده است که مراقب باشید به پدر و مادر خود بی احترامی نکنید.

وی ابراز کرد: بخشی از برکت در زندگی به احترام پدر و مادر بر می گردد، در روایات یکی از حقوق والدین این است که به نام کوچک او را صدا نزنیم، متاسفانه در برخی خانواده ها رسم شده پدر را در خانه به نام کوچک صدا می زنند، این کار موجب تنزل جایگاه پدر می شود.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: در راه رفتن جلوی پدر حرکت نکنید، به ویژه در هنگامی که انسان به مقام و منصبی می رسد، همچنین در مجلس باید اول پدر بنشیند بعد فرزند؛ نباید کاری کرد که پدر مورد اتهام و لعن قرار گیرد، فرزند نباید در عصبانیت به پدر واکنش نشان دهد، یکی دیگر از حقوقی که بر گردن فرزند است تشکر و قدردانی از پدر و مادر است.

وی خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه در تربیت غلط فرزند به جای زبان شکر زبان نق زنی پیدا کرده است.

عضو شورای حوزه علمیه فارس، حقوق بچه ها بر گردن پدر و مادر را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: نخست از آن حقوق گذاشتن نام نیکو بر فرزند است که اگر رعایت نشود در آن دنیا فرزند می تواند از آنان شکایت کند، متاسفانه امروز این رسم منسوخ شده است، اصدق اسامی، اسم هایی هستند که با عبد آغاز می شوند و احسن اسماء اسامی هستند که نام پیامبر و ائمه است، برخی از اسامی با فرهنگ دینی و ملی ما سازگاری ندارد، باید اسامی به طوری باشد که باعث سرافکندی فرزند نشود، حق دوم فرزندان تربیت است.

وی با تاکید بر اینکه محور تربیت فرزند در خانه مادر است، اضافه کرد: برخی در صدد تأمین مباحث مالی فرزندان هستند، از این رو باید فرزند را در مسیر آداب نیکو قرار داد، سومین مورد حقوق فرزندان که بر گردن پدر و مادر است تعلیم قرآن کریم است، امروز برخی خانواده ها دغدغه هایی مانند فرستادن بچه ها به کلاس نقاشی، موسیقی و زبان دارند، اما اهتمامی به تعلیم قرآن فرزندان خود ندارند.


 


١١:٠١ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٧١٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 174573
 بازدید امروز : 2590
 کل بازدید : 6600641
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2/6676
تقویم