آخرین اخبار
مدیر حوزه علمیه فارس:
افراد دارای صلاحیت در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنند
مدیر حوزه علمیه استان فارس در خصوص ثبت نام کاندیدها برای شورای شهر گفت: افرادی باید در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنند که دارای روحیه جهادی و انقلابی و دغدغه رسیدگی به مشکلات مردم را داشته باشند.
 ١٤:٤٢ - يکشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
به میزبانی سومین حرم اهل بیت(ع)؛
نخستین جشنواره ملی جهادگران حوزوی برگزار می شود
مسئول قرارگاه جهادی حوزه علمیه فارس از برگزاری نخستین جشنواره ملی جهادگران حوزوی در سراسر کشور به میزبانی شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) خبر داد.
 ١٣:٤٨ - يکشنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت رسیده | نهضت تواصی
اگر جامعه ایمانی در کنار ایمان و عمل صالح، تواصی نداشته باشد، چنین جامعه ای در مقابل فتنه ها و توطئه های دشمن، حق را گم می کند و ممکن است دچار ناکامی شود.
 ٠٨:٥٨ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشت رسیده| قومیت گرایی یا قومیت زدایی؟
امروز نه تنها افکار نژادپرستانه از بین نرفته، بلکه به صورت پیشرفته تر تبدیل به درد مزمن جامعه بشری شده است.
 ٠٨:٥٥ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
در نشست طلاب جهادگر فارس مطرح شد:
از اجرای طرح مراقبت های معنوی در فارس تا سازماندهی ۸۰ گروه جهادی
مسئول ستاد بحران حوزه های علمیه سراسر کشور با جمعی از طلاب جهادی برادر و خواهر استان فارس دیدار و گفت و گو کرد.
 ١٤:٥٧ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسئول اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه خبر داد:
شناسایی بیش از ۲۰ هزار طلبه جهادی خواهر و برادر در سراسر کشور
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه از ثبت بیش از ۲۰ هزار طلاب جهادی خواهر و برادر در سطح کشور خبر داد.
 ١١:٠٤ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
حقوق والدین بر فرزندان
مدیر حوزه علمیه استان فارس در ادامه سلسه مباحث تفسیر نهج البلاغه به تبیین حقوق والدین بر گردن فرزندان پرداخت.
 ١١:٠١ - دوشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه کشور:
روحانیت هستی خود را برای انقلاب می گذارد
مسئول دفتر امور سیاسی اجتماعی حوزه های علمیه کشور با تاککید بر این که روحاینت هستی خود را برای انقلاب می گذارد، گفت: باید افرادی در حوزه تربیت شوند که بتوانند کادر علمی و انقلابی برای مدیریت دستگاه های نظام اسلامی شوند.
 ١٢:٢٨ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدیر حوزه علمیه فارس:
مردم سالاری در ایران برگرفته از چارچوب های دینی است
عضو شورای حوزه علمیه فارس گفت: آنچه ماهیت مردم سالاری در ایران را با دیگر کشور ها متمایز کرده است دو رکن اصلی ولایت فقیه و شورای نگهبان است و این دو رکن را در هیچ دموکراسی نمی بینیم.
 ١١:٤٩ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
نماینده ولی فقیه در فارس:
ماحصل و نتیجه تحقیقات و پایان نامه‌ها منجر به حل مشکلات شود
رئیس شورای حوزه علمیه فارس گفت: موضوع تحققات و پایان نامه ها باید مشکلات را برطرف کند نه اینکه بر مشکلی بیفزاید، این نکات را باید جشنواره حلی برطرف کند.
 ١٦:٢٠ - شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام صادق شیرازقوام شیرازآقاباباخان شیرازنخبگان 1 شیرازامیرالمومنین شیرازامام سجاد شیرازمحمدیه شیرازرضویه شیرازمحمودیه شیرازمنصوریه شیرازمرکزی شیرازشهید دستغیب شیرازامام عصر شیرازبقیه الله شیرازامام صادق آبادهاثنی عشریه آبادهسعیدیه ارسنجانامام صادق استهبانامام خمینی جهرمامام رضا جهرمامام صادق خرامهمهدیه زرین دشتامام حسن عسکری سپیدانامام مهدی سروستانباقرالعلوم ششدهامام صادق صفاشهرعلی بن ابیطالب علامرودشترضویه لامردعلی بن ابیطالب لارستانباقرالعلوم فراشبندمحمدیه فیروزآبادامام صادق قیروکارزینصالحیه کازرونامام صادق مرودشتجوادالائمه اقلیدباقرالعلوم گراشامام صادق دارابامام مهدی فساجوادالائمه فساامام مهدی نی ریزامام صادق نی ریزامام صادق نورآبادسفیران هدایت علی بن موسی الرضا شیرازسفیران هدایت امیرالمومنین جنت شهرسفیران هدایت اباصالح المهدی زرقانسفیران هدایت امام صادق خفرسفیران هدایت باقرالعلوم سعادت شهرسفیران هدایت صادق آل محمد فساامیرالمومنین علی (ع) می فرمایند : با کسی که خوبیهایت را می پوشاند و عیبهایت را آشکار می کند برادری نکن. غررالحکم ح 9565 ص 418
اخبار > یادداشت رسیده| قومیت گرایی یا قومیت زدایی؟


  چاپ        ارسال به دوست

یادداشت رسیده| قومیت گرایی یا قومیت زدایی؟

 

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه استان فارس، حجت الاسلام والمسلمین استوارمیمندی در یادداشتی آورده است: اینکه خدای متعال انسان ها را به صورت قبائل، نژادها و گروه های مختلف قرار داده به جهت مصالحی از جمله انسجام بخشی اجتماعی بوده اما این دلیل نمی شود که با چماق قومیت گرایی، مصالح ملی و کلان ما قربانی شود و به مسلخ برود چرا که همان خداوند مهمترین معیار شایستگی را تقوا قرار داده آن وقت که فرمود: «ان اکرمکم عند الله اتقاکم»(سوره حجرات آیه۱۳).

امام صادق علیه السلام کسانی را که تعصب های کور قبیله ای دارند مورد نکوهش قرار می دهند و ایمان را از او دور می دانند؛ «مَنْ تَعَصَّبَ أَوْ تُعُصِّبَ لَهُ فَقَدْ خَلَعَ رِبْقَةَ الْإِیمَانِ مِنْ عُنُقِهِ» ( الکافی، ج‏۲، ص: ۳۰۷)‏ همانطور که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نیز تعصب های قومیتی را محکوم می کنند و جایگاه آنها در قیامت را مساوی با اعراب جاهلی می دانند؛ «مَنْ کَانَ فِی قَلْبِهِ حَبَّةٌ مِنْ خَرْدَلٍ مِنْ عَصَبِیَّةٍ بَعَثَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مَعَ أَعْرَابِ الْجَاهِلِیَّةِ»( الکافی، ج‏۲، ص: ۳۰۸)‏.

اینکه منافع عده ای در تحریک قومیت ها و اقوام مختلف است و به هر بهانه ای به دنبال این هستند که از آب گل آلودِ چالش های قومیتی ماهی منفعت طلبی خود را بگیرند نباید سبب شود که عقلای اقوام و طوائف نسبت به مراقبت از مرزهای الهی و انسانی غفلت بورزند و فضا به گونه ای شود که اگر کسی نسبت به سنتی از سنت های آن قوم و یا یکی از شخصیت های آن ها نقدی دلسوزانه کرد به او بتازند و او را آماج توهین و تخریب قرار دهند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با بعثت خود قومیت گرایی و نژادپرستی را به حاشیه راند و از آن طرف قومیت زدایی و تضییع حقوق فردی و اجتماعی اقوام مختلف را نیز برنتابید و همه امت اسلام را زیر سایه سار رحمت و عزت اسلامی قرار داد. سلمان فارسی، مقداد، بلال و بسیاری دیگر از مؤمنانی که با قومیت ها و نژادهای مختلف در مسیر چشمه زلال تربیت و هدایت پیامبر قرار گرفتند و در کنار هم با همدلی و صمیمیت زیستند و به اسلام خدمت کردند و جز شایسته سالاری را معیار قرار ندادند.

آری؛ امروز هر نوع دامن زدن به عصبیّت های قومیتی و ایجاد موج های پان قومیتی تخلف از فرهنگ قرآن کریم، خیانت به تعالی بشریت و ضربه به منافع ملی کشور است.

و اکنون که در آستانه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار گرفته ایم لازم است بیش از هر زمان دیگری از آرمان بعثت الهام بگیریم و با دعوت همه به چنگ زدن به ریسمان الهی مراقبت بیشتری کنیم تا به ورطه طرفداری های کور قومی، قبیله ای و حزبی دچار نشویم و شایسته سالاری، پاکدستی و کارآمدی را فدای منافع زودگذر حزبی، قومی و قبیله ای نکنیم.

«واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا»(سوره آل عمران آیه۱۰۳)

محمد استوار میمندی


 


٠٨:٥٥ - شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٧١٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 174581
 بازدید امروز : 2802
 کل بازدید : 6600853
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 1/1544
تقویم